Welcome site exoderm.info

kanser tehlikesi...

0 oy
79 okundu
9, Şubat, 2014 Genel Cerrahi kategorisinde ayl (200 puan) tarafından  soruldu
9, Şubat, 2014 ayl tarafından düzenlendi
Hocam öncelikle iyi günler dilerim. Ben yaklasik 1 aydır keçi pisliği şeklinde parça parça ve ıkınarak dışkılanıyorum. Sık aralıklarla da gaz çıkarıyorum.Dr.a gittim ultrason çekildi ve kan tahlili yapıldı ve bir sorunum olmadığı belirtildi.Hekimim beslenme düzenimi degistirmemi ve bol sebze meyve ve zeytinyağlı yiyecekler yememi söyledi.Bunları harfiyen uyguladım ancak son zamanlarda dışkım yumuşadı ve inceldi. Hocam sorum şudur;bağırsaklarda bir kanser vs. ultrasonla belli olur mu? Bu konuda rahat olmalıyım? Usgde belirtilen ifadeyi yazmak istiyorum. Mide,ince barsak ve kolon kısımlarına ait anlamlı duvar kalınlaşması ve belirgin kitle izlenmedi. Batında kitle veya intraperitoneal serbest sıvısı izlenmemiştir. Hocam buna göre Kolonoskopi çektirmem gerekli mi gerçekten çok korkuyorum kolon kanserine yakalandıgım endişesi yaşıyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılar.
1 cevap

+2 oy
10, Şubat, 2014 Dr. Saadet Kılıç (5,200 puan) tarafından  cevaplandı
Kolon kanseri açısından yaş önemli bir faktör.eğer 50 yaşının üzerinde iseniz hiç şikayetiniz olmasa da kolonoskopi tarama amaçlı yapılmalı.Eğer kan bağı olan bir yakınınızda kolon kanseri varsa o zaman 40 yaşın üzerinde hiç yakınma olmasa da tarama amaçlı kolonoskopi yapmakta fayda var. Diğer yandan USG nin karın içi organlarda güvenliği %70 civarındadır.Yani  %30 olasılıkla karın içi bir patolojiyi atlayabilir.Büyük abdesinizde kanama tariflelememeniz de önemli bir ayrıntı. Neden kolon kanserinden korktuğunuzu yazmış olsaydınız daha aydınlatıcı bilgi verebilirdim ama anlattıklarınızdan yola çıkarak çok fazla kanser düşündürücü bir bulgu göremedim.
10, Şubat, 2014 ayl (200 puan) tarafından  yorumlandı
Hocam yaşım 29. Kolon kanserinden korkuyorum tuvalet aliskanligimda degisimler var ancak kanama,istahsizlik,ani kilo kaybı yok.korkum bu degisikligin kanser olma ihtimali amcam kolon kanseriydi acaba bende de mi var endişesindeyim.
10, Şubat, 2014 Dr. Saadet Kılıç (5,200 puan) tarafından  yorumlandı
Amcanız kaç yaşında hastalığa yakalandı?
ameliyat oldu mu?
şu anda yaşıyor mu?
vefat ettiyse hastalık ortaya çıktıktan kaç yıl sonra vefat etti
mevcut şikayetleriniz çok kanser düşündürmüyor bu bilgiler ışığında size takip programı sunacağım
10, Şubat, 2014 ayl (200 puan) tarafından  yorumlandı
10, Şubat, 2014 ayl tarafından düzenlendi
Amcam 50li yaslarda hastaliga yakalandi suanda yasamiyor yaklasik 10 yil kadar yaşadı asiri zayiflamisti,birsey yiyip icmiyordu. bir tedavi görmedi. Benim usg sonucum yeterli ni kolonoskopiye de gerek var mı hocam.kanser korkusu nedeniyle inanın stresten aglamaktan yoruldum.
10, Şubat, 2014 Dr. Saadet Kılıç (5,200 puan) tarafından  yorumlandı
Herşeyden önce rahat olun.Mevcut durumda böyle bir bulgu sizde yok.Yaşınız henüz çok genç.40 yaşına geldiğinizde tarama amaçlı bir kolonoskopi yaptırmanızda fayda var.Diğer yandan sigara kullanıyorsanız bırakmanızı tavsiye ederim.Bir de mutlaka öğünlerinize yeşil sebze (salata) eklemenizi tavsiye ederim.Ev yapımı yoğurt da (fabrikasyon yoğurt değil) iyi bir probiyotik olduğu için barsak floranızı koruyarak direncinizi arttıracaktır.Birde düşük doz (75-100 mg) aspirinin günlük kullanılmasının (bebe aspirini olabilir) barsak kanserine karşı koruyucu olduğunu gösteren çalışmalar var.Başda da söylediğim gibi stresten arınacak yöntemler de(psikoterapi,nefes egzersizleri,yoga,spor,meditasyon) savunma sisteminizi güçlendirerek her türlü hastalıktan korunmanıza yardımcıdır.
10, Şubat, 2014 ayl (200 puan) tarafından  yorumlandı
Çok teşekkür ederim hocam ilginiz için..
11, Şubat, 2014 Dr. Saadet Kılıç (5,200 puan) tarafından  yorumlandı
Rica ederim .
Geçmiş olsun.

...