Welcome site exoderm.info

Sol testiste kasığa kadar yayılan ağrı

+1 oy
367 okundu
22, Mart, 2015 Üroloji kategorisinde Naberkokoş (130 puan) tarafından  soruldu
Hocam merhabalar. Sol testisimde yaklaşık 1 aydır ağrı var. Şiddetli olmasa da rahatsız edici bir ağrı. Direkt testiste değil, penisin hemen sol alt kısmında ve ağrı genelde sol kasığıma ve bacağıma vuruyor. Uzun uzun araştırdım, varikosel olabilir ama testiste bi makarnalaşma, görüntü bozukluğu, cinsel isteksizlik, boşalma sonrası ağrı yok. Ağrı sırt üstü yatınca da geçmiyor. 6 yıl önce sol kasığımda lenf bezesi çıkmıştı ve 6 yıl içinde zaman zaman ağrı yapıyordu. Kasığımla alakalı olabilir mi? Varikosel ise ameliyatsız ilaç tedavisi var mıdır?

 

Varikoseldeki damar bölgesini tuttuğumda ağrı yapıyor, testise dokunduğumda ağrı yok. Kesin olarak varikosel midir?
1 cevap

0 oy
23, Mart, 2015 Dr.Ali Hatay (222,290 puan) tarafından  cevaplandı
                        Merhabalar
               Öncelikle Geçmiş olsun;
 
1- Çok ayakta durmak, çok oturmak, ağır kaldırmak, motosiklete, bisiklete binmek, bilhassa ayakları üşütmek ağrıya neden olabilir. Bunlar hastalık değildir. Ayrıca hiç sebep olmadan da testi ağrıyabilir. Hastalık bazında düşünürsek testisin iltihabı, kist, sıvı toplaması, varikosel en sık ağrı yapan nedenleridir. Birde başka organların ağrısı testise vurabilir. Böbrek ağrıları, prostat iltihabı, barsak ve kasık fıtığı testiste ağrı yapar. Bunların ayrımını yapmak için bir testis ultrason çektirmelisiniz.
 
2- Varikoselin ilaçla tedavisi yoktur. Çünkü varikosel damar genişlemesidir.
 
Lütfen cevabı okuduğunuz yerdeki (Sizin soru sorduğunuz yer değil, alttaki cevap kısmı) sol üst köşedeki oku işaretleyerek oy verme işlemini tamamlayınız. Böylece diğer sorularda daha kolay cevap alabileceksiniz. 
                     Teşekkürler 
             
Allah'tan Sağlık, Şifa ve afiyetler dilerim.

горелка на отработке
...