Welcome site exoderm.info

25 yaşındayım ve sakallarım hiç çıkmadı? bu kısırlığın belirtisi mi? neler yapabilirim?

+1 oy
33 okundu
31, Temmuz, 2015 Üroloji kategorisinde yunuz (130 puan) tarafından  soruldu
hocam bu konuda medeni cesaretimi toparlayıp hastaneye gidemiyorum. bir keresinde gitmiştim ama doktor derdettiğin meseleye bak dedi ve tahlil bile yapmadan geri gönderdi. 25 yaşındayım ve sakallarım hiç çıkmıyo cenital bölgelerde kıllanma var sadece yüzümde çıkmıyor. İleride daha büyük ürolojik sorunlar yaşamaktan korkuyorum yardım ederseniz sevinirim
1 cevap

0 oy
1, Ağustos, 2015 Dr.Ali Hatay (223,720 puan) tarafından  cevaplandı
                        Merhabalar
               Öncelikle Geçmiş olsun;
 
Ergenlik yaşı geçtiği halde sakal ve bıyık çıkmıyorsa ne yapılır?
Erkekte sakal ve bıyığın çıkmasını sağlayan hormon başta testosteron hormonu olmak üzere diğer hormonlardır. Ergenlik çağında (Erkekte ortalama 14-18 yaş kızlarda 13-17 yaş) bu hormon ergenlik meydana getirdiği gibi ergenlikte de hormon salınışı fazlalaşır. Testosteron hormonu kişiye erkeklik karakteri verir. Bunun belirtileri de en başta yüzde ve çenede sakal ve bıyık çıkmasıdır. Şayet sakal ve bıyık çıkmıyor veya çok az çıkıyor tüy gibiyse yapılacak şey kanda testosteron hormonuna baktırmaktır. Vücudun koltukaltı ve kasıklar gibi başka yerlerinde kıl olabilir. En iyisi bir endokrinoloji uzmanına başvurmaktır. Bu uzman yoksa dâhiliye uzmanın da olur. Uzmanın muayenesinden sonra ve hormonlarda normalse bir cilt doktoruna görünmekte fayda vardır. Bazen ciltteki yerel nedenlerden de sakal bıyık çıkmayabilir.
 
Lütfen cevabı okuduğunuz yerdeki (Sizin soru sorduğunuz yer değil, alttaki cevap kısmı) sol üst köşedeki oku işaretleyerek oy verme işlemini tamamlayınız. Böylece diğer sorularda daha kolay cevap alabileceksiniz. 
                     Teşekkürler 
             
Allah'tan Sağlık, Şifa ve afiyetler dilerim.

доставка води борисполь
...