Welcome site exoderm.info

Diş macunu, fırçası ve ipi için marka veya özellik önerebilir misiniz?

+2 oy
589 okundu
18, Kasım, 2013 Diş Hastalıkları Ve Tedavisi kategorisinde Melis tarafından  soruldu
Merhabalar,

 Dişlerimizdeki çürümeyi minimize etmek için hangi marka ve özellikte diş macunu, fırçası ve ipi önerirsiniz? Mesela diş macunu olarak sensodyne önerir misiniz?

Çok teşekkürler.
2 Cevaplar

+1 oy
18, Kasım, 2013 Op.Dr.Süleyman Günaydın (60,400 puan) tarafından  cevaplandı
Merhabalar.Öncelikle diş macunu ve diş fırçasının özelliklerini belirlemek için kişinin diş yapısını iyi bilmesi gerekmektedir bu da ancak düzenli diş hekimi kontrolünden geçmektedir.Diş macunu veya fırçası için burdan isim vermek yersiz ve reklam amacı güden bir davranış olacaktır.Ancak siz diş hekiminizin size tavsiye ettiği ürünleri kullanabilirsiniz.Kısaca ideal diş macunun özellikleri mümkünse %100 doğal olan,diş etlerine zarar vermeyen,aşındırıcı özelliği olmayan,özellikle hassas dişler için potasyun nitrat içeren,dişeti problemleri olanlar için triklosan içeren,sigara kullanan hastalar için polinam içeren diş macunları tercih edilebilir.İdeal diş fırçası ise orta sertlikte,seyrek sıklıkta ve dişlerin tamamına ulaşabilecek kadar küçük olmalıdır.Bu kriterleri ise ucuz diş fırçaları da karşılayabilir illa ki pahalı olmasına gerek yoktur..
+1 oy
19, Kasım, 2013 Diş Hekimi Tuba Koç (2,840 puan) tarafından  cevaplandı
Merhabalar.

Günümüzdeki diş macunlarının hemen hemen hepsi yaklaşık aynı özellşklerde ve benzer içeriklerdedir. Hangi diş macunu, diş fırçası ya da diş ipini  kullandığınızdan çok nasıl kullandığınız önemlidir.

Örneğin; diş fırçasını daha sert seçmek, dişleri bastırarak fırçalamak ya da macunu reklamlardaki gibi fırça üzerine boylu boyunca sürmek dişlerinizi daha iyi temizlemez.

Dişlerinizi fırçalamak için orta sert ya da yumuşak bir diş fırçası kullanmanız gerekir( burada hangisini seçeceğiniz diş ve diş eti yapınıza bağlı olarak değişebileceği için bir diş hekimi muayenesi olmanızda fayda var) .Hangi marka diş fırçası olduğu, manel ya da elektronik olması tercih meselesidir.

Diş macununu mercimek/pirinç/nohut tanesi kadar yani oldukça az miktarda kullanmanız gerekir.

Dişlerinizi fırçamaladan önce diş fırçanızı ıstalmanız, fırçanın etkinliğini en az yarı yarıya düşüreceği için diş fırçalamaya kuru bir diş fırçası ile başlamalısırnız.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dişlerinizin ara yüz temziliğinin sağlanabilmesi için diş ipi kullanmanız gerekir. Burada da önemli olan diş etinin markası ya da tipinden çok yine nasıl kullandığınızdır. Diş ipi ile diş etinizi baskı yaparsanız hangi diş ipi olursa olursa olsun diş etinizde kanama hasar ve zedelenme oluşturacaktır.

Diş ipi kullanırken diş ipini diş yüzeyinde silme hareketi yaparak kullanmalısınız. Diş eti üzerinde ileri geri ya da bastırma hareketi yaparak değil, dişinizin üzerine diş ipini yaslayıp diş etinden çiğneme yüzeyine doğru diş yüzeyini siler/ süpürür gibi temizlik yapmak doğru bir diş ipi kullanımıdır.

Tam bir ağız bakımı için, dişlerinizi fırçalayıp diş ipi ile ara yüz temizliğini tamamladıktan sonra, alkolsüz ve flor içeren bir ağız çalkama suyu/gargara ile ağzınızı çalkamanızda fayda vardır.

Günde en az 3 kere dişler fırçalanırsa, günde en az 1 kere diş ipi kullanılırsa ve florlu garagara ile ağız çalkalanırsa ; kullanılan ürünlerin markası ne olursa olsun çürükler ve diş taşları oluşma riski azaltılır, daha beyaz dişler ve daha ferak bir nefes elde edilir.

сколько стоит услуги суррогатной матери

подробнее

avto-poliv.com.ua
...