Welcome site exoderm.info

Diz ağrısı MR sonucu :

0 oy
118 okundu
17, Temmuz, 2014 Ortopedi ve Travmatoloji kategorisinde ates (160 puan) tarafından  soruldu

Sağ diz MRI sonuçlarım;

"Sekanslar : SE T1, FSE T2 PD sagittal

                      FSE Fat Sat T2 koronal, aksial

Tibiofemoral eklem aralığı, eklem ilişkisi ve eklem konturları tabiidir. Diz eklemini oluşturan kemik yapıların kortikal medüller sinyal yoğunlukları ile artiküler yüzeyleri normal olarak değerlendirilmiştir.Patella normal konumda olup kondral yüzeyleri normal görünüm ve sinyal özelliğindedir.

Meniskeal yapıların konfigürasyon ve sinyal özellikleri normaldir.

ACL de grade 2- 3 strain ile uyumlu kalınlık ve sinyal intensite değişikiliği izlenmekte olup PCL de angulasyonda artış dikkati çekmektedir.

Arka çapraz bağ, yan bağlar, patellar ve kuadriseps tendonları normaldir.

Popliteal fossa oluşumları normaldir. Vasküler yapılar normal görünümdedir.

Diz ekleminde ve suprapatellar bursada sıvı effüzyonu izlenmektedir."

yazdığı gibidir. Ayrıca çömeldiğimde dizimde şiddetli bir ağrı oluşmaktadır. Buz kompres uyguladığımda ağrıda azalma mevcuttur. Rahatsızlığımın ne olduğunu ve tedavi yöntemlerini öğrenmek istiyorum. Teşekkürler.

1 cevap

+1 oy
17, Temmuz, 2014 drkaanirgit (5,220 puan) tarafından  cevaplandı
18, Temmuz, 2014 ates tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Merhaba muayene olmaniz lazim , on capraz baginiz kopmus olabilir..travma yarakanma gecirdiniz mi? diziniz dondu mu? yururken dizinizde bosalma oluyor mu?

gecmis olsun
17, Temmuz, 2014 ates (160 puan) tarafından  yorumlandı
Teşekkürler hocam. Travma yaralanma geçirmedim, donma da olmadı. Yürürken boşalma olmuyor fakat ağrı seviyesinde artma oluyor. 5-6 yıl öncesine kadar aktif bir şekilde koşu branşıyla ilgileniyordum. 3-4 ay öncesinde yine başlamak istedim, fakat yaklaşık 1-1,5 ay spor yaptıktan sonra ağrı oluşmaya başladı. Sanıyorum stretching esnasında biraz zorlamış olabilirim. Benim korkum da yırtık olmasıydı. Peki yırtık olduğu kesinleşirse nasıl bir tedavi yöntemi izlenir? Operasyon kararı olursa diz artroskopisi mi yoksa açık operasyon mu olur? Operasyondan sonra eski sağlığıma kavuşabilir miyim yoksa arıza devam eder mi? Saygılar.
17, Temmuz, 2014 drkaanirgit (5,220 puan) tarafından  yorumlandı
Anlattiklarinizdan yola cikarak on capraz baginizin koptugunu sanmam, esneterek koparmaniz hemen hemen imkansiz, ara verip baslamak sonrasi kikirdaklarinizda zorlanma olmus olabilir, on capraz bagin 3 temel muayenesi var bunlarda menfi sonuc alinicaktir, iyi bir muayane ile teshisiniz de konar. on capraz bag acik ameliyat yapilmiyor 1990 lardan beri...acik olan kismi greft alma islemi(yerine konan bag icin) sizde kikirdak sorunu var gibi geliyir bana...kikirdak sorunlari bag sorunlarindan daha ciddi bana gore...iyi bir rehabilitasyon, bacaklari guclendirme ve kontrollu spor yapmaniz gerekir....
18, Temmuz, 2014 ates (160 puan) tarafından  yorumlandı
Zaman ayırdığınız için teşekkürler hocam. İyi günler.

читать далее
...